اِيشْ عَلَيَّامِنّي

Harley Davidson-Karşı Kültür-Kapitalizm

 24,20

7 adet stokta

Açıklama

12x18cm
24sayfa

1960’ların mirasına üçüncü bir ayağın olduğunu görüyoruz; büyük şirketlerin çağdaş stratejileri takip ederken karşı kültürü izlediğini söyleyebiliriz. Artık bu ifade çok gerilerde kaldı, durum çok daha açık ve karaktersizce! Artık kimsenin utanmaması değil kimsenin utanmayı her hangi bir masaya dahil etmemesi söz konusu.

Şirket hareketleri genel olarak genç isyanlarına odaklanmış halde, bu durum sadece belirli ürünleri sunmaktan ziyade siber devrimde hayatın nasıl olacağını anlatıyor. İsyan, kurtuluş ve ‘devrim’ gibi ticari hayaller reklam, film ve televizyonda ve ötesinde yer tutuyor. İş çoktan “Nike ayakkabıları The Beatles, Iggy Pop, Gil Scott Heron cümleleriyle ürün satıyor”u geçti, Apple İOS’u ile binlerce liraya insanlara sanal hayvan kulakları taksınlar diye aygıt satıyor.
Harley-Davidson çok uzun bir yol kat etti, hükümet için üretilen makinalardan “suçlular ve haydutlar”a değin kol kanat açtı. Bu yüzden bu yarım bağımsızlık, kontrollü isyan, kontrollü özgürlük tüketicileri güçlendirmek için değil, zayıflatmak için.

Ne kadar yarım barış ve narsist illüzyonlar olursa olsun, karşılığında barış ve para alıyoruz:)))