اِيشْ عَلَيَّامِنّي

[Öz] Dada Manifestoları

 34,32

1 adet stokta

Açıklama

12×18 cm
36 sayfa


TANTANASIZ KILÇIKSIZ KAĞIT ZİYANSIZ

“Şayet burada oldukça önemli kararlar alınacaksa; dobra dobra bir bakışı hâkim kılmalıyız. Kültürün önemli kısmının temsilcisi olarak manen ve madden hakkımızı talep ediyoruz: biz, sanatçılar, ülkenin ideolojik gelişmesine katılmak istiyoruz, biz devleti ele geçirmek istiyoruz ve üstümüze düşen sorumluluğu yerine getirmek istiyoruz.
Bildiriyoruz ki; günümüzün kanunlarını onların ana çizgileriyle sanatsal olarak yeni baştan düzenleyeceğiz. Soyut sanatın hayaleti, insanoğlunun muazzam özgürlük duygusunun genişliğini temsil ediyor. İnandığımız kardeşlik sanatıdır: sanat toplumun yeni amacıdır. Sanat aydınlığı önerir, sanat yeni insanın özüne hizmet eder. Yeni insan herkes gibi sınıfsız topluma mensup olmalıdır.”

E. Varèse, Tr. Tzara, Ph. Soupault, Soubeyran, J. Rigaut, G. Ribemont Dessaignes, M. Ray, F. Picabia, B. Péret, C. Pausa-ers, R.Hülsenbeeks, J. Evola, M. Ernst, P. Eluard, Suz. Duc-hamp, M. Duchamp, Crot-ti, G. Cantarelli, Marg. Buffet, Gab. Buffet, a. Breton Baargeld, Arp, W.C. Arensberg, L. Aragon ve hepsi