اِيشْ عَلَيَّامِنّي

Pier Paolo Pasolini ile Ezra Pound’un Görüşmesi – Hippilerin Konuşması – Yüzü Olmayan Güç: Gerçek Faşizm ve Bu Yüzden Gerçek Antifaşizm

 22,88

Açıklama

18×12 booklet

Pasolini “Bırakın da dinlensin yaşlı adam” (Pisan Kantoları)
Kanto böyle sona eriyor. İstirahatini böldüğümün farkındayım, Pound. Ama önce, buluşmamız hakkında ne hissettiğimi göstermek zorundayım. Senin yazdığın bir şeyi okuyacağım. Walt Whitman için yazdığın “Lustra” şiirlerinden birini hatırlıyor musun? Şöyle diyor: “Seninle bir anlaşma yapıyorum Walt Whitman – Seninle uzun zamandır hoşlaşmıyorum. Domuz kafalı bir babası olan, büyümüş bir çocuk olarak geliyorum sana; artık arkadaş edinecek kadar yaşım var. Yeni odunu kıran sendin, şimdi oyma zamanı. Bir öz bir de kök var – Başlasın aramızda ticaret.” (Bir Anlaşma)
Sadece iki küçük detayı değiştirerek bu şiiri okuyabilirim: adın ve bir diğer şey. Şöyle okurum. “Seninle bir anlaşma yapıyorum Ezra Pound – Seninle uzun zamandır hoşlaşmıyorum. Domuz kafalı bir babası olan, büyümüş bir çocuk olarak geliyorum sana; artık arkadaş edinecek kadar yaşım var. Yeni odunu kıran sendin, şimdi oyma zamanı. Bir öz bir de kök var – Başlasın aramızda ticaret.”

Pound Pekala, arkadaş olalım öyleyse: pax tibi, pax mundi.