اِيشْ عَلَيَّامِنّي

Psikanalizde Psikedelik Tedavi

 32,18

3 adet stokta

Açıklama

12 x 18 cm
32 syf

MDMA özellikle çift terapisi ya da tecavüz, savaş ya da rehine alınma durumları gibi korkunç insanlık deneyimleri yaşamış insanlarda özellikle işe yarıyor. Hala yasal olarak satıldığı yıllarda, bu maddeyi tavsiye eden terapistler çift terapisinde bunu oldukça yararlı bulmuştu. Çiftler birbirine bakıp birbirilerinin transpersonel statülerini keşfedebiliyordu. Bu yüzden MDMA ve diğer amfetamin analoglarının özel bir kullanım alanına sahip olduklarını düşünüyorum.

Ketamini aşırı derecede ilgi çekici buluyorum. Bu madde kişileri LSD ve meskalinin ötesinde, çok garip dünyaların olduğu psikolojik bir yere götürüyor. Kişi örneğin cansız nesnelerin bilinçlerini deneyimleyebiliyor. Seanslardan birinde kendimi mumum yanan ucu gibi hissetmiştim. Kiliselerde yanan mumların kutsal ışık karşısında egonun erimesi gibi olduğunu anlamıştım; bu anlamda mumda olan şey mistik ve ruhani bir deneyimi anlatıyordu. Ancak ketamini özellikle dönüştürücü ya da terapatik anlamda kullanışlı bulmadım. Ancak diğer yandan dünyanın en çılgın hayallerimizden bile çılgın bir yer olduğunu göstermek konusunda kesinlikle bir kanıt sağlıyor.

Ayahuaska güçlü bir iyileştiricidir ve yüzyıllardır kullanılmaktadır. Aynı şey peyote için de söylenebilir. Alkoliklerle olan çalışmalarımız, Amerikan Yerlilerinin alkolizme peyote törenleriyle yenmesinden almıştı. Emin olamıyorum çünkü belirli teşhisler için etkili olma ihtimali yüksek çok fazla madde var. Belirli problemlerin farklı psikedelikler yoluyla tedavi edilmesine dair elimizde çok fazla veri yok.