اِيشْ عَلَيَّامِنّي

Sovyet Baskısında Yaşayan ve Ölen Ukraynalı Şairler Üzerine

Açıklama

BASILI NESNE DEĞİLDİR. PARAYLA SATILMAZ.
MAKALEYİ SAYFAMIZDAN OKUYUP PAYLAŞIRSANIZ MUTLU OLURUZ.

-FACTORY

Myroslav Laiuk, Her Daim Sanatçılarını İnfaz Eden Bir İmparatorluğu Yeniden Ziyaret Ediyor.

Sovyet Baskısında Yaşayan ve Ölen Ukraynalı Şairler Üzerine

1930’ların başında Sovyetler Birliği’nde aktif olarak yayın yapan 259 yazar vardı. 1930’ların sonunda—36. Yazarların yüzde 80’i nasıl ortadan kayboldu? On yedisi vuruldu, sekizi intihar etti, yedisi doğal sebeplerden öldü ve 175’i tutuklanarak kamplara konuldu. On altı kişi kayıptı.

Bu rakamlar, Sovyetler Birliği’nin Ukraynalı kültürel seçkinlere karşı tutumu hakkında bir fikir veriyor; bu, onlarca yıl boyunca bir tür kültürel sessizliği dayatan bir tutum. 1960’larda yeni, genç bir nesil geldi ve bölgeyi yeni, parlak bir sanatsal çağa kavuşturdu. Ama aynı zamanda kısa sürede yerle bir edildi: şair Vasyl Symonenko dövülerek öldürüldü, sanatçı Alla Horska ve besteci Volodymyr Ivasiuk garip koşullar altında öldü ve birçok kişi hapse atıldı, zorlanarak akıl hastanelerine götürüldüler ve yayınlanmaları yasaklandı.

Sovyet rejimi, 1920’lerde başlayan ve Sovyetler Birliği’nin dağılmasından hemen önce, 1980’lerin sonlarına kadar Ukraynalı edebi şahsiyetlere karşı siyasi saldırganlık yürüttü. Yıllar sonra ”Sovyetler Birliği’nin çöküşü yüzyılın en büyük jeopolitik felaketiydi” diyen Putin, Rusya’nın Ukrayna’ya saldırısından başlayarak ”bu hatayı düzeltmeye” çalışıyor.

Bunu akılda tutarak, şimdi Putin’in yücelttiği devlet altında yaşayan ve ölen Ukraynalı kültürel seçkinlerin tarihini yeniden gözden geçirmenin tam zamanı: özellikle şair Vasyl Stus, Yevhen Pluzhnyk, Volodymyr Svidzinsky ve Pavlo Tychyna’nın hikayeleriyle.

Vasil Stus

1985 yılında Rusya’nın orta batısındaki VS-389/36-1 kampında öldü.

Vasyl Stus, çocukluğunu ve gençliğini, birkaç yıldır Rus propagandası tarafından Rus olarak adlandırılan ve şu anda sözde ”Donetsk Halk Cumhuriyeti”nin merkezi sayılan Donetsk’te geçirdi. Bu propagandanın Ukrayna kültürüyle hiçbir ortak yanı olmadığını gösteren bir şehir.

4 Eylül 1965’te ikonik film The Shadows of the Forgotten Ancestors (Unutulmuş Ataların Gölgeleri) ilk gösterimi Kiev’deki Ukrayna sinemasında yapıldı. Etkinlikte, Stus, yakında muhalif olarak adlandırılacak diğer insanlarla birlikte, Sovyetler Birliği’ndeki kitlesel siyasi baskıları ve Ukraynalı kültürel şahsiyetlerin tutuklanmasını kınamaya çağırdı. Ayrıca, SSCB’de komünizme karşı mücadele eden Polonyalı sendikaların ”özgürlük gönüllüleri” olarak adlandırdığı bir hareket olan ”Dayanışma”yı destekleyen ilk kişilerden biriydi. Stus, edebiyat ve tarih okuduğu Stalino’daki (şimdi Donetsk) Pedagoji Enstitüsü’nden atıldı.

Ukraynalılar özgürlüğün bedelini biliyorlar.
Şairlerinin hayatlarını ve eserlerini unutmazlar.

1972’de Stus’un bir Sovyet eleştirmeninin iftira şeklinde yaklaşmasına rağmen sanatsal bir işaret olarak adlandırdığı Cheerful Cemetery (Neşeli Mezarlık) kitabı, ilk tutuklandığında mahkeme işlemlerinin bir parçası oldu. Küçük oğlunu ve karısını görmekten mahrum bırakıldığı Sovyet kamplarında birçok kez hapsedilmeye devam edecekti; yine de hiçbir şey onun kendi hakları, başkalarının hakları ve genel olarak insan hakları için verdiği mücadeleyi yıldırmadı. Narin Letters to Son’ı (Oğul’a Mektuplar) ve diğer çalışmaları, geri çekilmeye asla izin vermeden yazdı. Bu mektuplarda oğluna bu sözleri yüz yüze söyleyememekten yakınır ve cesur ve onurlu olmayı öğretir. Harfler yumuşak, sıcak ve kişisel deneyimlerle betimlenmiştir. Kitap olarak yayımlandıklarında -yıllar sonra, bağımsızlık döneminde- onurlu bir insan için bir eğitim modeli haline geldiler.

Ukrayna edebiyatının en gizemli bölümlerinden biri, Stus’un ölümünden önce yazdığı bir şiir koleksiyonu olan The Soul Bird’ün (Ruh Kuşu) tarihidir. Stus’un 1983’te mektuplarda atıfta bulunduğu bu kitap, 40 şiir içeriyordu. El yazmasına, şairin kamptaki ölümünden hemen sonra el konuldu – büyük olasılıkla imha edildi, ancak Moskova’daki KGB arşivlerinde bulunuyor olabilir.

Stus’un şiirleri üzerine Sovyet eleştirmenlerini okumak hem ilginç hem de absürt. Sovyet eleştirmeni A. Kaspruk, Stus’un Winter Trees (Kış Ağaçları) kitabında ”ideolojik gerileme” dediği şeyin özelliklerini işaret ederek şöyle yazar: ”Ehil bir insan psişesi, bu kitabı ancak toprağını ve insanlarını karalayan şaire karşı tiksinti ve saygısızlıkla okuyabilir.”

Vasyl Stus 1985’te Rusya’nın Perm kentindeki VS-389/36-1 kampında öldü. Sovyetler Birliği’nde tutuklanan Ukraynalı sanatçılarda sıkça olduğu gibi ölümünün koşulları net değil.

”Söylesene, Modigliani bir aptal mıydı?”
diye sordu bana
onun güneş-yanığı göğsüyle oynarken yetenekli bir
müzisyeninkine-benzeyen parmaklarımla.
”O da dünyadaki diğerlerinden farksız bir aptaldı,”
diye anlattım sarılarak
kıçını sakince okşayarak.
”Bilirsin, ya, sanatın tuhaflığı üzerine
sık sık düşünürüm.
Bu çok ama çok lüks bir şey.”
”Evet, sanat her zaman aşırıdır,”
Cevapladım, dizlerini öperek.
”Lakin bizi yozlaşmaktan kurtaran bir aşırılık.
Ölümlüler için yegâne şey:
en azından ufak bir aşırılık-
kaderde,
alışkanlıklarda,
zevklerde,
basitçe – heveslerde.”
”Öyle benim güzel kızım,
Aynen öyle.
Doğru konuşuyorsun, yine,”
Tekrar ettim,
gıcırdatarak dişlerimi tutkuyla.
”Peki, bir kızımız olduğunda,
sadece güller koyalım
başlığına,”
dedi fısıldayarak.
”Evet. Başlığına,
ve kesinlikle güller
yalnızca,” katıldım ona bir uzaylı
mırıltısıyla.
”Ne sinir bozucu bir sinek-
vızır vızır vızır.
Öldür şunu hayatım.”

Yevhen Pluzhnyk

1936’da Rusya’nın kuzeybatısındaki Solovky toplama kampında öldü

1937’de kuzey Rusya’daki bir toplu mezarlık olan Sandarmokh’ta bir dizi Ukraynalı sanatçı idam edildi: zamanının önde gelen oyun yazarı Mykola Kulish, tiyatro yönetmeni Les Kurbas, yetenekli romancı Valerian Pidmohylnyi ve önemli bir entelektüel olan Mykola Zerov . Hepsi kırklı yaşlardaydı. Şair Yevhen Pluzhnyk, bunun yerine rejimin acımasız kamplarında hapsedildi ve bir yıl içinde tüberkülozdan öleceği yerdi bu kamp.

Pluzhnyk siyasi metinler yazmadı ve özellikle ise popüler değildi. Bununla birlikte, Stalin’in terörü sırasında terörist olarak adlandırıldı. Şairlerin, sanatçıların ve sözlük derleyicilerinin rejim tarafından, siyaseti büyük ölçüde görmezden gelen insanlarla birlikte işkence, hapis ve idamlarını haklı çıkarmak için terörist olarak adlandırıldığı bir zamandı.
Diğer yazarların Lenin’i, Stalin’i ve komünistleri yüksek sesle kınadığı bir zamanda, Pluzhnyk, tekrar tekrar ”susma”, ”susma” ve ”sessiz olma” ifadelerini kullanarak sessizlik referansları seçti. Araçlar gümbürderken, traktörler tıngırdatırken ve santrallerin boruları kükrerken bile susma için yalvardı: ”Ah, dostum! / Son gücümü yitiriyorum, / Hayali bir ülkede yaşıyorum, / İmgesinin kaybolduğu, görüntünün tatlı olduğu, / Sesinin solduğu yerde… Sus! Sessiz ol! Sessiz ol!”

Pluzhnyk kısa ve sessizce konuştu. Kelimeleri yuttu: şiirlerinin çoğu kesik bir sonuca sahiptir. Çığlık atmaz, talepte bulunmaz veya şaşırtmaz. O sadece – basının ve sosyal eğilimin kenarlarındaydı. Ve bu onun ”suçuydu”: yeteneğini şefleri onurlandırmak, komünist partiye övgüler söylemek, yeni Sovyet dünyasını sevmek ve her kelimesinde bunları bağırmak için kullanmadı. Bu yüzden sonsuza dek sustu.

Dell’de bir kurşunla karşılaştım.
Çavdar ektiğim yer orası!
Ah canım ne var
O kadar çok yaşadım ki!

Yaşlı kadın bir saat ağladı.
Kaburgalardaki delik koyudur.
Eh, elbette – güzellik ve güç

Marche funébre!

Pavlo Tychyna

1967’de Kiev’de eceliyle öldü

20. yüzyılın en önemli Ukraynalı şairlerinden biri olarak anılan Pavlo Tychyna, Sovyet rejimiyle ilişkisi nedeniyle tartışmalı bir figürdür. 1920’lerden başlayarak, yalnızca rejimi desteklemek için yazdı ve sonunda Sovyet Ukrayna hükümetinde Ukrayna SSR Yüksek Sovyeti’nin başkanı oldu.

Tychyna, çocukken bir manastır korosunda şarkı söylemişti. Başkalarına da müzik öğretti. Bir keresinde, Rus birliklerinin şu anda yerli halk olarak işgal etmeye çalıştığı ve Ukrayna Silahlı Kuvvetlerinin onlara kahramanca direndiği bir şehir olan Chernihiv’de bir koro ile performans sergilerken hissettiği huşuyu hatırladı. Galerilerde ve yeraltı kiliselerinde, bizden önce var olan ve olacak her şeyi yankılıyor gibi görünen, binlerce yıllık bir tarih hissi veren yadsınamaz bir akustik var.

Yirmili yaşlarında, Tychyna birkaç şiir koleksiyonu yayınlamıştı ve önemli bir geleceğe hazırlanıyordu. Yine de 1920’lerin ikinci yarısından itibaren okuyucular ona ne olduğunu anlamadı: Yazıları başka bir adamın yazıları gibi görünüyordu. Tiranların şöhretine ilişkin dizeleri, vahşilikleriyle şaşırtıyor – hümanizmden yoksun, şiddet çağrısında bulunuyorlar ve estetik açıdan zayıflardı. Lenin ve Stalin hakkındaki bazı şiir dizelerinde genç Tychyna’yı tanıdığınızda utanırdınız. Politik baskı altında Tychyna’nın kendi hayatını fiziksel yıkımdan koruma temel refleksine boyun eğdiği açıktır. Tychyna’nın bu süre zarfında tutuklanan bazı arkadaşları, işkenceyi bekleyerek kendilerini öldürmeyi seçmişlerdir – diğerleri şehir mahzenlerinde vurulmuş veya kamplara gönderilmişlerdir.

Vasyl Stus, ”Tychyna fenomeni, çağın bir fenomenidir. Hayatı, tarihçilerin korkunç yazılarından daha az olmayan zamanımıza tanıklık edecek. [Şair] bir dahiyi bir soytarı yapan bir zamanda yaşamıştır.”

Rus siyasi şiddet sistemi bir insanı köreltmek içindir. İnsan körelince hümanizm fikri de vurulur.

TERÖR

Yine İncil’i, filozofları ve şairleri alıyoruz ele. “Öldürmeyeceksin!” diyen kişi. – sabah, başından vurulmuş halde bulundu. Ve çöplükteki köpekler cesedi için kavga ediyor.
Uyu anne, uyanma sakın!

Soylu bir düşünce fedakârlıklar gerektirir. Ancak fedakârlık
mıdır canavarın canavarı yutması?

-sakın uyanma, anne…

Vahşi estetik! – Ne zaman bırakacaksın
kesik boğazlara hayranlığı?-

Canavar yutar canavarı.

ANTİSROF

Uçaklar ve tüm bu son teknoloji-
ne denli iyidirler, insanlar birbirlerinin
gözlerine bakmadıkça?

Öfkeli olanı gönderme hapse, onlar zaten
kendi hapislerinde.

Üniversiteler, müzeler ve kütüphaneler bilemezler, içinde
bulunanı

kahverengi,
gri
ya da mavi gözlerin…

-Ukraynaca’dan Virlana Tkacz ve Wanda Phipps tarafından çevrilmiştir.

Volodimir Svidzinskyi

1941’de öldürüldü: Doğu Ukrayna’nın Kharkiv bölgesinde bir ahırda yakıldı

Volodymyr Svidzinskyi, mezarları olmayan 20. yüzyıl Ukraynalı şairleri kuşağına aittir – hikayesi genellikle sondan anlatılır. Sovyetler tarafından tutuklandı ve Ekim 1941’de Alman birlikleri Harkov’a ulaştığında ”Sovyet karşıtı ajitasyon” ile suçlandı. Diğer mahkumlarla birlikte, NKVD (Sovyet gizli polisi) tarafından, Rus birlikleri onları bombalarken insanların saklandığı bir şehir olan Kharkiv’i çevreleyen bozkırlara nakledildi. Grup bir ahıra kilitlendi ve yakıldı.

Svidzinsky, Sovyet okuyucular arasında özellikle ünlü değildi. Kitapları için birkaç ağır eleştiri almıştı: Sovyet eleştirmeni Ivan Dniprovskyi, onu rejime yararsız ilan ederek, ”[proletaryanın] bu tür kitaplara ihtiyacı yok” ve ”bireyci şairin bir köylü liriği emektar bireyler hiçbir şey ifade etmiyor” diye yazdı. ”Proletarya” yazarları, herkes için açık ve net olması için kelime dağarcıklarını kasıtlı olarak basitleştirip Svidzinskyi Ukrayna dili okyanusunda özgür bir güvercin olarak gezinirler. Svidzinskyi birçok benzersiz lehçe kelime hazinesi keşfeder ve Ukrayna dilini bunlarla doldurur. Şiirleri Ukraynalı okuyucuya çok geç gelse de, 90’larda bile taze bir izlenim bırakmıştır.

Ukrayna halkının kalbi sıcak, kafası – soğuk. Onların kavgası devam ediyor.

O dönemin şairleri genellikle dönemin olaylarıyla tanımlanırdı; bu arada, Svidzinskyi eski Yunanlıları ve Aristophanes’in komedilerini çevirerek kendi zamanının dışında yaşadı. Komik olmayan bir zamanda güldü. Dünyaya safça yaklaştı. Alman yazar Frank Thiess tarafından kişinin kendi kültürüne yabancılaşmayı tanımlamak için geliştirdiği bir kavram olan suskunluğu ve “iç göçü”, Sovyet hükümeti tarafından bir suç olarak kabul edildi. Bundan dolayı onu idam ettiler.

KORKUNÇ

Korkunç – bir defalığına bir hayvandım.
Korkunç – oğullarım bir defalığına bir insandım, diyecek.

-Ukraynaca’dan Virlana Tkacz ve Wanda Phipps tarafından çevrilmiştir.

BİTKİN PENDALUM

Pendalum bitkin.
Gündüz, gece,
Yaz, Kış-
Salla, patlat şu iri sessizliği!
Pendalum hırıldar yaralılar gibi.

Ama neden duymadım o inlemeleri,
Aşkım yanıbaşımdayken?
Bazen uzanırdı aşkım
Ve ona bir hikaye okurdum.

Gündüz, gece
Yaz, Kış,
Zaman sabit durmaz.
Okuduğumuz kitaplar sararmıştı,
Küflenerek siyaha dönmüştü kenarları,
Örümcek bu eski şeyleri yakalamak için örüyor ağını-
Ama beceremiyor.

Gündüz, gece-
Her an sayılı.
Pendalum bir hırıltı koparır.

-Ukraynaca’dan Virlana Tkacz ve Wanda Phipps tarafından çevrilmiştir.

2010’da Putin, ”Sovyetler Birliği’nin çöküşüne pişman olmayan kalpsizdir. Restorasyonunu isteyen başsızsızdır.”

Bu alıntının ikinci bölümünde haklıydı. Şimdi 40 milyon ”kalpsiz” insanla savaşıyor. Bu insanlar özgürlüğün bedelini biliyorlar. Şairlerinin hayatlarını ve eserlerini hatırlarlar. Ukrayna halkının kalbi sıcak, kafası soğuk.

Onların kavgası devam ediyor.

________________________

Düzenleme ve biçimlendirme konusundaki yardımları için Bohdana Neborak ve Kate Tsurkan’a ve Tychyna ve Svidzinsky’nin çevirileri için Virlana Tkacz ve Wanda Phipps’e teşekkür ederiz.

BUĞRA AKSOY TARAFINDAN TÜRKÇELEŞTİRİLMİŞTİR.