اِيشْ عَلَيَّامِنّي

TED BERRIGAN: YAŞAMI, ANALİZİ VE ŞİİRLERİ

 34,32

Açıklama

Hazırlayan Şenol Erdoğan
Türkçeye Çeviren Şevket Kağan Şimşekalp
Türkçe edisyonda kullanılan İmajlar Berkay Kahvecioğlu
Marka Sponsoru Yunus Özlener

kitap
13,5×19,5
64 sayfa
pandemi özel, limited edition


Berrigan şiiri, bir kent güncesi olmaktan ziyade eskiden deneyimlenmiş dünya ile güncel algı ve geleceğe ait arzularla ilişkili çoklu fiziksel ve men-tal alanlar arasında mekik dokur. Genç Berrigan ilk karısına yazdığı bir mektupta, “şiirlerimde insanları nostalji ile yaratıyorum, onlar kısmen benim parlak ülkelerimdir.” der.
Berrigan’ın işleri, çokluk Frank O’Hara’nınkileri andırır ve onda sürekli bir model bulur. Kendi işleri dikkate değer bulunduğu zaman New York Şiir Okulu ile ilişkilendirilmekten gurur duymuştur. Bu okulun ilk kuşağı içinde O’Hara, John Ashbery, Kenneth Koch ve James Schuyler’i sayabiliriz.
Berrigan ise okulun ikinci kuşak şairlerinden Ron Padgett, Joe Brainard ve Anne Waldman arasında adı en öne çıkan şair olarak anılır. Bu ortak ilişkilenmeye rağmen New York City ve New York Şiir Okulu’nu en uzaklardaki şairleri, şiir okullarını ve okur bireyleri işaret etmek için Berrigan’ın poetik faaliyetleri, personası ve etki alanıyla toplanmış gücünün aktarma merkezi olarak anmak daha doğru olur.