اِيشْ عَلَيَّامِنّي

Xerografi’nin Öyküsü: 10 Ekim 1938 Astoria

 22,88

16 adet stokta

Açıklama

12x18cm 20 sayfa
23 Nisan 2021

Bu alçakgönüllü efsane, talihli bir olayın yeri ve zamanını belirtiyor. Bu metin Xerografi ile üretilen ilk görseldi. Bu görsel dünyanın daha kolay ve daha az maliyetli bir yöntemle kopyalamaya hazır olduğunu düşünen bir patent avukatı olan Chester Carlson tarafından Queens, New York’taki derme çatma bir laboratuvarda üretilmişti.
Carlson haklı da çıkmıştı, ancak icadının kullanışlı bir ürüne dönüştürecek şirketi ararken geçen on yıl heves kırıcıydı. Bu zor süreci göze alan şirket Rochester’daki Haloid Company olmuştu, böylece Xerografi nefes kesici derecede kısa bir sürede bugün Xerox Corporation olarak bilinen devasa çok uluslu şirkete dönüştü.
Elimizdeki rapor Xerografi’ye dair birçok hikâye anlatmaktadır: kim icat etti, çalışmasını kim sağladı ve insanlığa yarar sağlayacak ne gibi ürünler üretildi.
Anlatacağımız hikayeler aslında klasik bir Amerikan başarı öyküsünün tarihçesi gibi duruyor: Cesur ve öngörülü insanların sadece düşünce tohumlarından ulaştığı yüksek kârlı bir iş.
Şüphesiz, Xerox 1959 yılında Model 914’ün piyasaya tanıtılmasından itibaren hem boyut hem de faaliyet alanı açısından oldukça büyüdü. Ancak bize göre Xerox’un temel kişiliği hiçbir zaman değişmedi. Genç Xerox’a ofis kopyaları alanında harikulade ödüller kazandıran özelliklerin olgunlaşan Xerox’un başarılarının devam etmesi için de gerekli olduğunu düşünüyoruz.
Joseph C. Wilson’ın liderliği altında, Haloid çalışanları denenmemiş bir icadın patentlerini alabilmek için insanüstü bir çaba sergilediler. Herkesin tehlike gördüğü yerde onların gördüğü şey devasa bir potansiyeldi.
Bugün Xerox’taki araştırmacı bilim insanları bilgi teknolojilerinin sınırlarında, dünyadaki ofislerin bundan on ya da yirmi yıl sonra karşılaşabilecekleri problemlere çözüm üretmekle uğraşıyor.
Haloid liderleri de xerografinin gelişmesi için büyük riskler aldı. Xerografik ürünlerin üretilebilmesi için şirketin halihazırda kazandıklarının dışında yatırımcılardan milyonlarca dolar destek aldı.
Başta girilen bu risk sayesinde bugün Xerox kanıtlanmamış teknolojiler ve denenmemiş stratejilere dair büyük riskler alabilecek finans ve insan kaynaklarına sahip.
Risk almak kanımızda var. Uzun vadede bilançomuza yansıyacağını da düşünüyoruz.
Xerox’ta devraldığımız mirasın farkındayız, büyüme, cesaret ve mükemmeliyetçilik ilkelerimizi ciddiye alıyoruz. Mirasımıza layık olmaya kararlıyız.